top of page

Merhaba;

Son günlerde giderek artan sıklıkta duyduğum bir soru var: “Eyvah kilo alıyorum acaba midem büyümüş müdür?”. Hastalarımız  genellikle “Hocam, bir skopi çekip midem büyümüş mü diye bakabilirmisiniz ?” diye bir talepte bulunmaktalar. Sleeve gastrektomi  yani tüp mide ameliyatı sonrası geride bırakılan mide hacmi 50-70 ml civarında olup mide duvarının esnek yapısı nedeniyle zamanla hacim bir miktar artmaktadır. Skopi, mide anatomisinin  iki boyutlu olarak görüntülenmesini sağlar. Bu sayede mide tüpünde açılanma, darlık veya tekniğe uygun yapılmayan cerrahi girişimlere bağlı gözlenebilen anormal genişlemeleri görüntüleyebiliriz. Bu yöntem iki boyutlu görüntü sağladığı için mide hacmini tam olarak ölçmemizi sağlamaz.

Günümüzde gelişmiş yazılımlar sayesinde bir tomografi çekimi sonrasında üç boyutlu  Tomografi ile  mide hacmini doğru bir biçimde hesaplamak mümkündür. Ancak ülkemizde bu tür yazılımları kullanan merkezlerin sayısı çok kısıtlı. Mide hacmini tahmin edebilmek için, 3D bilgisayarlı tomografi ile kıyaslandığında çok ilkel görünse bile, ben sizler için  çok pratik bir yöntem öneriyorum. Haydi beraber uygulayalım. Oturduğunuz  yerde, bir kerede içebildiğiniz  kadar su için. Hiç tıkanma hissetmeden içebildiğiniz su miktarı kabaca mide hacminiz ile aynı olacaktır. Şu ana kadar gözlemlediğim kadarı ile ameliyattan bir yıl sonra hastalarımız  ancak 200 ml civarında suyu bir seferde içebilmiştir.  200 ml olan bir mide de, hacmi normal bir midenin kapasitesi ile kıyaslandığında –ki yaklaşık 1000 ml- hala oldukça kısıtlı ve küçük  bir hacimde  demektir.

“Kilo alıyorum acaba midem mi büyüdü”  kaygısını  yaşayan bir kişi için mide kapasitesinden ziyade, onu ne ile doldurduğu önemlidir.  Her toplantıda belirttiğimiz gibi karbonhidrat ve yağdan zengin, yüksek kalorili gıdalar  obezite cerrahisi geçirmiş hastaların başlıca düşmanlarıdır. Bu nedenle hayat tarzınızı değiştirip yüksek glisemik indeksli gıdalardan kaçınmanız, su içmeyi asla ihmal etmemeniz  ve düzenli fiziksel egzersizleri hayatınızın rutin bir parçası haline getirmeniz gerekmektedir.

SAĞLIKLA KALIN

Prof. Dr. Cüneyt KIRKIL

bottom of page